Плоскостъпието е често срещана патология на свода на ходилото при децата. То представлява отпускане (изглаждане) на надлъжния свод или на двата свода на човешкото ходило. Резултатът от това състояние е болка в краката, бърза умора при ходене и дори неправилно развитие на мускулно-скелетната система на детето. При не навременно взети мерки, детето ви ще има проблем в тази област в бъдеще. Ако забележите, че обувките на вашето дете бързо се износват и деформират, това може да бъде знак за плоскостъпие. В по-ранна възраст този проблем може да бъде решен без хирургична намеса. Масажът при плоскостъпие е много ефективен начин за отстраняване на този дефект.
Причини за плоскостъпие при децата.
Причините за плоскостъпие се делят на вродени и придобити. Вроденото плоскостъпие се дължи на:
- Наследственост;
- Недоразвитие на костите и хрущялите в плода, поради недостиг на калций;
- Слабост на лигаментарно-мускулния апарат;
- Вродена енцефалопатия.
Причините за придобито плоскостъпие:
- Нараняване на стъпалото или подбедрицата;
- Неправилно зарастване на костите след фрактура;
- Наднормено тегло;
- Продължително физическо натоварване на краката или стоене прав;
- Тесни, неудобни или неправилно подбрани по размер обувки;
- Ранна употреба на проходилки;
- Рахит (недостиг на витамин Д).
Основни симптоми при плоскостъпие при деца:
- Болка, схващане на стъпалото, подбедрицата или краката;
- Нетипична походка или промяна в походката и стойката заради изместването на тежестта към вътрешната страна на стъпалото;
- Намалена енергичност при физическо натоварване;
- Бърза умора при продължително ходене и стоеж на едно място;
- Оплакване за неудобство при носене на обувки;
- Доброволно отказване на физическа активност.
Профилактика и лечение на плоскостъпието при деца.
За да избегнем деформацията на детското стъпало, важно е да следваме няколко препоръки:
- Детето да носи само висококачествени ортопедични обувки, изработени от естествени материали и с висок гръб, който да фиксира петата;
- Поддържане на добра физическа активност на детето;
- Да се прави превантивна гимнастика за краката: ходене с редуване на пръсти и пети, по вътрешната и външната страна на стъпалото, патешко ходене;
- Масаж на гърба, краката и стъпалата;
- Добро и качествено хранене и поддържане на нормално телесно тегло;
- Ходене бос, когато е възможно – по трева и по пясък.
Масажът и гимнастиката са ефективен начин за въздействие при плоскостъпие, както профилактично, така и терапевтично. Целта и задачата им е:
- Укрепване на мускулите на краката;
- Премахване на мускулната умора;
- Премахване на болката и дискомфорта;
- Възстановяване на притока на кръв в мускулите.
Лечебна гимнастика при плоскостъпие при деца има най-голям ефект, когато се извършва ежедневно. Много от упражненията могат да се дават под формата на игри, като те целят укрепването на всички мускули по цялото тяло и в частност на мускулите на ходилото и подбедрицата. Изпълняват се специални упражнения поддържащи свода на ходилото от изходно позиция седеж, а по-късно от стоеж.
Започва се с по-леки натоварвания, за свиване и разгъване на пръстите. Дават се вдигане, пускане, подреждане и хвърляне на различни предмети с пръстите на краката, провиране на различни предмети между ходилата, които са допрени с пети и пръсти, предвижване на ходилото напред и назад с помощта само на пръстите, като петите не се отделят от пода, повдигане на вътрешната страна на ходилото с помощта на свиване на пръстите, упражнение срещу съпротивление.
Дават се още упражнения за ходене на пръсти с успоредни стъпала, ходене на пети със свити пръсти, ходене на външния ръб на стъпалото, на вътрешния ръб със свити пръсти, ходене с разкрачени крака, като пръстите плътно трябва да допират пода, бягане на пръсти, подскоци на въже.